Atlas do ćwiczeń

Atlas do ćwiczeń jest niezwykle popularnym sprzętem. Z pewnością spotkaliście się z nim już na siłowni, czy to tradycyjnej, czy też plenerowej. Można powiedzieć, że to swego rodzaju podstawowe wyposażenie każdego takiego przybytku. Dzieje się tak ze względu na jego ogromną uniwersalność. Dobry atlas do ćwiczeń pozwala aktywować różne partie mięśni, a przez to rozwija właściwie całe ciało. Nie możemy o nim zapomnieć również wtedy, kiedy planujemy założyć swoją własną, domową siłownię.

W takiej sytuacji pojawia się jednak dylemat, który można streścić do jednego pytania: jaki atlas do ćwiczeń jest najlepszy? Zapraszamy do poradnika, w którym wskazujemy, czym charakteryzuje się to rozwiązanie i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Dzięki temu wszystko stanie się jasne!

Atlas do ćwiczeń Ranking
Jaki Atlas do ćwiczeń?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest atlas do ćwiczeń?

Ale zanim przejdziemy do kwestii związanych z zakupem, warto wyjaśnić, co to w ogóle jest atlas do ćwiczeń. Posługując się tym pojęciem, mamy na myśli rozbudowane, zaawansowane urządzenie do treningów siłowych i wytrzymałościowych. Najczęściej umożliwia podejmowanie co najmniej kilku różnych aktywności, wpływających na mięśnie całego ciała. Wykorzystuje się go przede wszystkim do budowania masy mięśniowej i kształtowania kondycji, ale także do spalania tkanki tłuszczowej.

Atlas do ćwiczeń
Atlas do ćwiczeń / Ranking najlepszych, cena i opinie

Zalety atlasu do ćwiczeń

Dlaczego warto kupić atlas do ćwiczeń? Przecież wspomnieliśmy już, że jest szeroko dostępny na siłowniach. Warto jednak zaznaczyć, że ćwiczenia w domu różnią się od tych w miejscu publicznym. Jeśli jesteśmy dopiero na początku drogi do idealnego ciała, ćwiczenia w domu pozwalają nam nieco ograniczyć wstyd. Nie boimy się oceniających spojrzeń. Nie marnujemy też czasu na dojazdy, możemy wybrać dowolny moment na ćwiczenia. Łatwiej nam wygospodarować chwilę w ciągu dnia i połączyć aktywność fizyczną z innymi czynnościami, na przykład oglądaniem serialu, słuchaniem audiobooka czy muzyki.

Zobacz też: Atlas do ćwiczeń do 1000 zł

Trzeba przyznać, że dobry atlas do ćwiczeń na własność motywuje nas do pracy nad własnym ciałem. Rozpoczęcie ćwiczeń właściwie niczego od nas nie wymaga, dlatego robimy to chętniej i częściej. Taki sprzęt ma więc nie tylko wartość praktyczną, ale i motywacyjną. Warto jednak wspomnieć, że atlas do ćwiczeń różni się od innych sprzętów w domowej siłowni swoją uniwersalnością. Każdy znajdzie tu dla siebie aktywność, która pozwoli mu popracować nad własnymi słabościami. To właśnie dlatego sprzęt ten, choć nie najtańszy, wciąż jest tak popularny.

Jaki atlas do ćwiczeń kupić?

Sam atlas do ćwiczeń to bardzo dobry wybór. Okazuje się bezpieczniejszy i mniej kontuzjogenny niż ćwiczenie z wolnymi ciężarami. Ćwiczenia są łatwe i intuicyjne, dzięki czemu sprzęt nadaje się zarówno dla osób poczatkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Wcale nie musimy mieć pod ręką profesjonalnego trenera – wystarczy odpowiedni instruktaż w sieci. Jednak nasze zadowolenie i wygoda zależą w głównej mierze od tego, czy wybierzemy odpowiedni sprzęt.

Sprawdź także: Mini atlas do ćwiczeń

Jaki atlas do ćwiczeń
Jaki atlas do ćwiczeń wybrać i kupić?

Zła wiadomość jest taka, że nie istnieje uniwersalny, najlepszy atlas do ćwiczeń. Każdy musi o tym zdecydować indywidualnie, mając na uwadze swój budżet, dostępne miejsce i oczywiście potrzeby związane z treningami. Jest jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, by pomóc sobie w dokonaniu takiego zakupu. Najważniejsze to sprawdzić, jakie konkretnie funkcje i ćwiczenia oferuje wybrany przez nas sprzęt. Zazwyczaj jest ich kilka, a im bardziej rozbudowany model, tym więcej możliwości mamy do dyspozycji. Najczęściej występujące to:

  • Wyciąg górny,
  • Wyciąg nożny,
  • Stacja do ćwiczeń nóg,
  • Ławka skośna,
  • Stacja dip,
  • Modlitewnik,
  • Stacja do ćwiczeń w zwisie,
  • Ramiona do rozpiętek i do wyciskania.

Może Cię zainteresować: Atlas do ćwiczeń w domu

Jaki atlas do ćwiczeń jest najlepszy?

By zdecydować, jaki jest najlepszy atlas do ćwiczeń, warto zwrócić uwagę także na inne jego cechy. Do tych najważniejszych należą:

  1. Zajmowane miejsce – jeśli kupujemy atlas do ćwiczeń do mieszkania czy domu, nie zawsze mamy na niego wygospodarowane osobne, rozległe pomieszczenie. Gdy urządzamy siłownię na ograniczonej przestrzeni, warto wybrać mniejszy model, który wciąż oferuje nam sporo funkcji. Może się też okazać, że trafimy na składany atlas do ćwiczeń. Po zakończonej aktywności możemy zmniejszyć jego rozmiary, dzięki czemu nie zajmuje on tyle miejsca w mieszkaniu.
  2. Jakość wykonania – najlepszy atlas do ćwiczeń musi być bardzo stabilny. W przeciwnym razie narażamy się na poważne kontuzje, i oczywiście uszkodzenie sprzętu. jednak warto zwrócić też uwagę na jakość materiałów. Zazwyczaj używa się do tego stali i aluminium, które powinny być pokryte farbą chroniącą całą konstrukcję przed rdzewieniem. Dzięki temu posłuży nam ona zdecydowanie dłużej.
  3. Wytrzymałość – jeśli jesteśmy raczej rosłymi osobami i nasza masa przekracza sto kilogramów, warto rozejrzeć się za bardziej wytrzymałym, wzmocnionym atlasem do ćwiczeń. Jest to urządzenie zdolne utrzymać osobę o masie do 120 lub nawet 150 kilogramów.
  4. Gwarancja – trzeba przyznać, że to dość kosztowny sprzęt. Warto więc upewnić się, że posiada on odpowiednią gwarancję. Rękojmia obowiązkowa dla takich urządzeń obejmuje okres jednego roku, tymczasem gwarancja, oferowana przez najlepszych producentów, może sięgać nawet pięciu lat.
  5. Przełożenie – marzymy o wymagających treningach? Specjalny sposób montażu linek sprawi, że odczuwany ciężar będzie dwa razy większy niż w rzeczywistości. Nazywa się to przełożeniem 2:1.
  6. Regulacje – dobrze, by się pojawiały. Dzięki nim możemy dostosować ćwiczenia do osób o różnym stopniu zaawansowania, sile fizycznej, ale także do osób o różnym wzroście. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by ze sprzętu korzystała cała rodzina.
Najlepszy atlas do ćwiczeń
Najlepszy atlas do ćwiczeń

Gdzie kupić atlas do ćwiczeń?

Jest to na tyle popularny i podstawowy sprzęt sportowy, że dobry atlas do ćwiczeń kupimy właściwie we wszystkich większych sklepach sportowych. Z pomocą, a raczej niskimi cenami i dużym wyborem, przychodzą nam także sklepy internetowe. Producenci, których w nich znajdziemy, to na przykład HMS, Hiton, Hammer, Finnlo i inni.

Cena atlasu do ćwiczeń

Ile kosztuje atlas do ćwiczeń? Cena okazuje się mieć bardzo szeroką rozpiętość. Najtańszy sprzęt tego typu, raczej niewielki i ograniczony, to koszt mniej niż 2000 zł. Tymczasem rozbudowane, jak i profesjonalne atlasy, mogą kosztować nawet powyżej 20 tysięcy złotych.

Atlas do ćwiczeń – opinie

Jak pokazuje doświadczenie użytkowników, własny sprzęt tego typu to dobry sposób na budowanie kondycji. Pomaga on także sportowcom zachować sprawność poza sezonem. A Wy do jakiego celu planujecie go kupić i które funkcje kuszą Was najbardziej? Czekamy na opinie o atlasach do ćwiczeń w sekcji komentarzy!

Atlas do ćwiczeń / Ranking najlepszych

Powyższy poradnik nie jest jedyną pomocą, jaką dla Was przygotowaliśmy. Mamy też ranking najlepszych atlasów do ćwiczeń! Jesteśmy przekonani, że znajdziecie tam opcje dla siebie, gdyż zebraliśmy te szczególnie polecane i dobrze sprawdzone przez wielu użytkowników.

Dodaj opinie na forum