Glukometr bez nakłuwania

Glukometr bez nakłuwania rozwiązuje problem niechęci do tradycyjnych aparatów do mierzenia cukru. Wymagały one od nas, żebyśmy przerwali ciągłość skóry i nanieśli kroplę krwi na specjalny pasek, by otrzymać wynik. Choć cały zabieg był bezpieczny i niemal bezbolesny, nie każdemu to odpowiadało, szczególnie osoby źle reagujące na widok krwi, a także dotknięte problemem zaburzeń krzepnięcia, mogły mieć z tym problem.

Na szczęście na rynku znajdziemy całkiem spory wybór aparatów do mierzenia cukru bez nakłuwania. W naszym poradniku podpowiadamy, jaki glukometr bezpaskowy jest najlepszy i jak go znaleźć oraz na co zwrócić uwagę.

Zapraszamy do lektury!

Glukometr bez nakłuwania
Glukometry
Promocje i wyprzedaże:

Glukometr bez nakłuwania – dla kogo?

Glukometr bez nakłuwania to urządzenie, które docenią osoby dotknięte problemem cukrzycy. Wyróżniamy kilka jej typów, dlatego warto wiedzieć, że mogą na nią chorować osoby zarówno otyłe, jak i szczupłe, starsze i młodsze, a nawet dzieci. Ryzyko cukrzycy wzrasta na przykład w ciąży (wtedy mówimy o cukrzycy ciężarnych) czy w starszym wieku, jak również u osób nadużywających alkoholu, papierosów czy nieprawidłowo się odżywiających.

Jeśli lekarz podejrzewa cukrzycę lub została ona zdiagnozowana, najprawdopodobniej będziemy potrzebować pomiaru poziomu cukru we krwi nawet kilka razy dziennie. Wtedy właśnie przyda się glukometr bez nakłuwania, gdyż przerywanie naskórka tak często z czasem staje się uciążliwe.

Jaki Glukometr bez nakłuwania
Jaki Glukometr bez nakłuwania wybrać? Gdzie kupić najlepszy? Opinie, cena i ranking

Jak działa glukometr bez nakłuwania?

Działanie aparatu do mierzenia cukru bez nakłuwania opiera się na różnych mechanizmach, lecz najczęściej wykorzystuje się ultradźwięki, metodę termiczną i elektromagnetyczną. Droższe glukometry bez nakłuwania mogą także wykorzystywać laser. Następnie urządzenie oblicza zawartość cukru we krwi na podstawie różnic, jak glukoza przepuszcza światło, dźwięk, ciepło lub inną energię.

Jaki glukometr bez nakłuwania wybrać i kupić?

Jesteście ciekawi, jak wygląda aparat do mierzenia cukru bez nakłuwania? Może on przybierać różne formy.

Najpopularniejsze z nich to:

  1. Glukometr bezinwazyjny na płatek ucha – zakładamy tam specjalny klips, przypominający trochę słuchawkę, natomiast odczyt pojawia się na urządzeniu, które trzymamy w ręce, przypominającym nieco telefon;
  2. Glukometr bezinwazyjny przyklejany na ramię – mierzy on poziom glukozy we krwi co minutę, dzięki czemu lekarz otrzymuje dane, jak kształtują się wahania cukru w naszym organizmie przez całą dobę;
  3. Glukometr laserowy – nieduże urządzenie, do którego najczęściej przykładamy pasek, a specjalny czujnik, bazujący na pracy lasera, zczytuje dane o poziomie glukozy w naszej krwi.

Nowoczesne glukometry bez nakłuwania

Na rynku istnieje także całkiem sporo opcji, jeśli chodzi o nowoczesne technologie stosowane w aparatach do mierzenia cukru bez nakłuwania. Należą do nich na przykład:

  • Soczewka umieszczana na rogówce oka, która mierzy poziom glukozy we łzach i przekazuje go do smartfonu lub tabletu, a ładowanie odbywa się indukcyjnie;
  • Biosensor umieszczany na skórze w miejscu, w którym wcześniej usunięto bardzo cienki fragment naskórka;
  • Niewielki czujnik wprowadzany podskórnie w okolice brzucha.

Jaki glukometr bez nakłuwania jest najlepszy?

Jak widać, dostępnych na rynku technologii jest mnóstwo, a różnią się one od siebie inwazyjnością, zasadą działania i ceną. Poza metodą mierzenia cukru bez nakłuwania, powinniśmy wziąć pod uwagę także inne cechy glukometru, jak:

  1. Wielkość wyświetlacza,
  2. Częstotliwość pomiarów,
  3. Pamięć,
  4. Długość jednego pomiaru.

Przykłady użycia dwóch popularnych glukometrów bez nakłuwania i ich porównanie znajdziecie na poniższym filmie, który dobrze obrazuje, o jakich urządzeniach mówimy.

Wielkość wyświetlacza w glukometrze bez nakłuwania

Dobry glukometr bez nakłuwania nie powinien być zbyt duży, byśmy mogli z łatwością zabrać go ze sobą w podróż, do pracy czy innych miejsc, w których trzeba będzie zmierzyć poziom cukru. Z drugiej strony, urządzenie do odczytu danych musi posiadać na tyle duży ekran, by osoba zainteresowana bez trudu odczytała wynik. Szczególnie dla seniorów polecamy aparaty do mierzenia cukru bez nakłuwania z dużym ekranem.

Częstotliwość pomiarów glukometru bez nakłuwania

Tradycyjne aparaty do pomiaru cukru we krwi pozwalały robić to co najwyżej kilka razy w ciągu dnia. Dość często, ale czasem nie wystarczająco, by lekarz otrzymał wszystkie niezbędne informacje. Tymczasem najlepsze glukometry bez nakłuwania zbierają dane o poziomie naszego cukru przez całą dobę, co 1-3 minuty, dzięki czemu diabetolog widzi z dużą dokładnością, jak kształtuje się krzywa cukrowa i jak się zmienia, w zależności od pory dnia, posiłku, aktywności.

Pamięć w glukometrze bez nakłuwania

Zwykły glukometr bez nakłuwania jest w stanie zapisać maksymalnie kilkaset pomiarów, co wydaje się dużą liczbą, ale nie wtedy, gdy musimy pokazać lekarzowi wyniki z kilku ostatnich tygodni. Najlepsze aparaty do mierzenia cukru bez nakłuwania są więc w stanie zapisać nawet kilka tysięcy pomiarów, a do tego często możemy je przesłać na przykład na telefon i wydrukować.

Glukometr bez nakłuwania
Glukometr bez nakłuwania / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Ranking, cena i opinie

Glukometr bez nakłuwania a długość pomiaru

Kto powiedział, że osoby dotknięte cukrzycą nie mogą być aktywne zawodowo lub na innych polach? Często brakuje nam czasu i szkoda poświęcić nam go na mierzenie cukru, jednak trzeba to robić, by dbać o swoje zdrowie. Na szczęście pomiar glukozy we krwi za pomocą glukometru bez nakłuwania często trwa ledwie kilka sekund lub w ogóle nie odczuwamy, że miał on miejsce, gdyż „robi się sam”.

Jaki glukometr bez nakłuwania jest najlepszy?

Poszukiwanie najlepszego glukometru bez nakłuwania często nie jest łatwe, gdyż musimy uwzględnić swoje indywidualne potrzeby. Niektóre z opisywanych przez nas urządzeń musi założyć specjalista, inne wystarczy zakupić i można używać na własną rękę.

Zwróćmy uwagę, czy wybrany przez nas aparat do mierzenia cukru bez nakłuwania ma pojemną baterię, a także czy komunikuje się z innymi urządzeniami, na przykład smartfonem. Dzięki temu możemy w specjalnej aplikacji zobaczyć swoją krzywą cukrową oraz sprawdzić prawidłowość pomiarów.

Gdzie kupić glukometr bez nakłuwania?

Dobre glukometry bez nakłuwania to akcesoria, których powinniśmy szukać w najlepiej wyposażonych sklepach medycznych i aptekach oraz w sieci, ale tylko w sprawdzonych źródłach. Do producentów należą na przykład FreeStyle, Dexcom, GlucoActive i inni.

Cena glukometru bez nakłuwania

Kompletny zestaw z glukometrem bez nakłuwania kosztuje około 500-2000 zł, jednak musimy wziąć pod uwagę, że sensor co kilka miesięcy trzeba wymieniać. Z drugiej strony, odpada nam koszt pasków.

Glukometr bez nakłuwania – opinie

Jesteśmy ciekawi, co sądzicie o bezinwazyjnych glukometrach. Sprzyjają one regularnym pomiarom cukru, czy uważacie je za akcesorium zupełnie zbędne? Czekamy na Wasze opinie o glukometrach bez nakłuwania!

Glukometr bez nakłuwania / Ranking najlepszych

By pomóc Wam w podjęciu ostatecznej decyzji, przygotowaliśmy ranking najlepszych glukometrów bez nakłuwania.

12 opinie na forum “Glukometr bez nakłuwania”

  1. Od kiedy będzie dostępny w sprzedaży glukometr bez nakuwania – jestem zainteresowana zakupem takiego aparatu

    Odpowiedz
  2. Już w ubiegłym wieku były urządzenia mierzące glikemię bez nakłuwania, np. Glucowatch. Dlaczego ich nie ma i jeszcze długo nie będzie? Dokładność, a właściwie jej brak, to jedno. Drugie, i chyba najważniejsze, to problem z zapewnieniem producentowi stałego dopływu opłat za używanie sprzętu. Czegoś, co zastąpi obecne sensory wbijane w ciało lub paski testowe. Inaczej nigdy nie będzie glukometrów bez nakłuwania.

    Odpowiedz
    • To przecież proste – wystarczy dodać aplikację do zapisywania, opisywania wyników itp., gdzie będzie się kupowało abonament. I wilk syty i owca cała….
      A czy ludzie będą płacić z abonament skoro mogą sobie odczytać pomiar i zapisać w zeszyciku? Będą, nawet z tego powodu, że są leniwi. A poza tym w aplikacji może być wiele dodatkowych funkcji, tylko trzeba wmówić ludziom (co jest banalnie proste xD), ze ich potrzebują i już kasa płynie szerokim strumieniem….

      Odpowiedz
  3. Jestem sceptycznie nastawiona do takich nowości….może nie tyle nowości, co wiarygodności pomiarów tych nowinek technicznych. Zwykły glukometr typu Glucomax jest niezawodny, tani i niezniszczalny. I tylko takich używam.

    Odpowiedz
    • BEATO, napisałaś : Zwykły glukometr typu Glucomax jest niezawodny, tani i niezniszczalny. I tylko takich używam.” Czy wg Ciebie błąd rzędu 10-15% to niezawodność?! Nie wiem jaką dokładność ma Twoj Glukomax, musisz sama poczytać, ale tolerancja rzędu 10-15% zwykłych glukometrów to standard ! Nie zauważyłaś, że jeśli chodzi o dokładne oznaczenie glukozy we krwi -to jest zastrzeżenie , ze pomiar tylko z żyły np łokciowej i w laboratorium ? Tradycyjne glukometry to technicznie już przeżytek, Niestety w naszym zacofanym kraju nadal popularyzowane. Podpowiem tylko że przy HIPOGLIKEMII REAKTYWNEJ (po pokarmowej) nieprzydatne, wręcz szkodliwe !!! Przekonałem się organoleptycznie. Wszystkie nawet standardowe badania laboratoryjne w normie, a przy dokładniejszych pomiarach , do 4godz co 30min po posiłku, okazało się, ze przy obciążeniu glukozą, szybko cukier wystrzelił w kosmos, pow.200, po 2-ch godzinach „norma” 70-80, po 3-ch godz 30-40 🙂 nie mogłem wstać, dopiero po 4-ch godzinach NORMA 80-90.Nie muszę tłumaczyć jaką wzorcową mam hemoglobinę glikowaną?! Wyszło, że ja i mój pies średnio mamy 3nogi 🙂

      Odpowiedz

Dodaj opinie na forum