Zrób to sama – 5 pomysłów na to, jak samodzielnie zrobić girlandę (+ 2 możliwości)

Girlanda: sznur z nanizanymi (jakie zapomniane słowo!) na niego elementami.

Bardzo prosta, szybka i tania dekoracja. A równocześnie – dekoracja bardzo na czasie. Dekoracja, którą z powodzeniem można wykonać samemu. A nawet zaangażować do pomocy dziecko. Łatwe DIY, które sprawi przyjemność i da dużo satysfakcji. Bo ozdobę przygotowaną własnoręcznie darzy się zawsze ogromnym sentymentem! Same zalety i ani jednej wady!

To co – czy nabrałaś już ochoty, by coś ponawlekać na sznurek?

girlanda świąteczna
girlanda świąteczna

Ale co? – Możliwości jest bez liku. Zacznę od najprostszych i najtańszych.

Z czego można zrobić girlandy?

1.Girlandy z papieru

Papier, oprócz tego, że jest bardzo tanim i dostępnym materiałem, ma dodatkową, ogromną zaletę. Jest niezwykle plastyczny i łatwy w obróbce. Materiał, który nie sprawia trudności, w żaden sposób nie ogranicza naszej wyobraźni. Możemy przygotować z niego girlandę w dowolnym kształcie i kolorze.

Sprawdzi się do sezonowych, tematycznych aranżacji np. na lato girlanda z małymi lodami-rożkami, na jesień – dynie, na Boże Narodzenie – choinki lub gwiazdki z papieru obsypanego brokatem. Ładnie wyglądają papierowe girlandy zrobione z kart starych książek lub map, a także okrągłych bibułek od filtrów do kawy. Do wyboru, do koloru, do nastroju.


Kupić można też gotowe, papierowe girlandy. Sprawdzą się zwłaszcza jako ozdoba na przyjęcie urodzinowe, baby shower czy aby powitać mamę z dzieckiem po porodzie.


Wadą papierowych girland jest to, że są mało eleganckie. Wyglądają dobrze w pokojach dziecięcych czy jako ozdoba podczas party, ale w przestrzeni reprezentacyjnej się nie sprawdzą.

2. Girlandy z filcu

Filc wygląda bardziej elegancko, niż papier, a nad girlandami tekstylnymi ma tę przewagę, że nie trzeba go obszywać. Brzegi materiału nie muszą zostać obrzucone wykończeniowym ściegiem, nie uszkodzą się, nie postrzępią. Jeśli chcemy połączyć dwa kolory, użyjmy do tego po prostu kleju.


Filc występuje w wielu kolorach, stosunkowo łatwo jest też wyciąć z niego dowolny kształt.
Można przygotować kilka sznurów i zawiesić je pionowo w oknie – girlandy będą ciekawą alternatywą do firanek. Girlandowej kotary można też użyć do rozdzielenia stref: pracy i wypoczynku, w pokojach nastolatków.


3. Girlandy tekstylne (z materiału)

Tu się girlandowe DIY nieco komplikuje, bo – aby było estetycznie i starannie – wkracza do pracy maszyna do szycia. Jeśli nie mamy lub nie potrafimy szyć, pozostaje nam zlecić zadanie krawcowej lub kupić gotową girlandę.


Uznaniem cieszą się dwa modele girland. Najpopularniejsze (zwłaszcza jako girlanda nad łóżeczko w pokoju niemowlaka) – są girlandy w trójkąty i nieco mniej powszechne – w chorągiewki. Te drugie mogą się dodatkowo różnić wykończeniem. Mogą być wykończone gładko (prostokąt), w szpic (pięciokąt) lub mieć wcięcie na czubku.


Oprócz girlandy z trójkątów, inne samograje do pokojów dziecięcych do girlandy w kształcie: gwiazdek, chmurek z kroplami deszczu czy w serduszka.
Dobrym pomysłem jest też dodatkowo ozdobienie girlandy do pokoju maluszka jego imieniem – na każdy trójkąt przypada jedna litera.


Girlandy z materiału w stylu shabby chic DIY

Dla osób, które szyć nie potrafią, a girlandy tekstylne pokochały miłością bezgraniczną, istnieje ciekawe i atrakcyjne estetycznie, wyjście. Na tarasy, do pokojów nastolatek czy do kobiecej, romantycznej sypialni singielki świetnie pasują tekstylne girlandy z postrzępionych materiałów.

Wymyślono je w stylu shabby chic i robiono z materiału i koronek, ale podchwycił je z powodzeniem, cieszący się coraz większą popularnością, styl boho.

Pięknie wyglądają jako romantyczna dekoracja za stołem dla nowożeńców, jako uzupełnienie plenerowej pergoli do zdjęć lub bardziej ogólnie, w formie kurtyny przy barku z napojami i przekąskami.


Jak krok po kroku wykonać girlandę tekstylną w stylu boho lub shabby chic

Jak zrobić taką girlandę? Banalnie proste!

1. Wybierz kilka płócien dobrej jakości – o naturalnym składzie, np. bawełnianych, lecz różnej fakturze, gramaturze materiału – nie będzie monotonnie, mimo jednostajnych kolorów.
2. Nie musisz ich kupować w sklepie. Recykling i less waste mile widziane. Użyj starych prześcieradeł i babcinych obrusów.
3. Podrzyj je w długie, w miarę wąskie, paski. Możesz robić to energicznie – im więcej strzępów, tym lepszy efekt.
4. Poprzeplataj naprzemiennie i gęsto paski na sznurku. Nie musisz pilnować regularności. I ta dam, ta dam – voilà! Girlanda gotowa!

Zdradzę Ci jeszcze jeden „patent”. Potrzebowałam girlandy w konkretnym kolorze. Miała pasować do pomarańczowo-biało-gafitowej cegły (jeden sznur) oraz szaro-białych ścian w korytarzu (drugi sznur). Zależało mi też by kolor nie był jednolitą, barwną plamą, lecz był wielowymiarowy.


Co zrobiłam? Przed podarciem płócien ufarbowałam je barwnikami do tkanin. Aby uzyskać efekt przenikania kolorów skorzystałam z techniką tie-dye. Na brudnopomarańczowe płótno dodatkowo (za pomocą szczoteczki do zębów) nakropiłam jeszcze gdzieniegdzie plamki grafitowej farby.

Zanurzając ją w pomarańczowym barwniku miejscami nie zrobiłam tego do końca – tak by zostały białe przestrzenie. Zmieniałam również moc roztworu, dosypując barwnik stopniowo. A płótno zanurzałam w kąpieli z barwnikiem fragmentami, po to, by uzyskać ciemniejszy i jaśniejszy odcień na jednej tkaninie.

Po podarciu materiału i zawiązaniu pasków ciasno obok siebie, okazało się że kolory się pięknie przenikają. Efekt ombre gwarantowany!

Barwniki można kupić w dowolnym kolorze tęczy. Jeśli marzy ci się np. miętowa lub pudroworóżowa girlanda do pokoju córki – śmiało skorzystaj z tego pomysłu. Pamiętaj tylko, tkanina musi być naturalna, w przeciwnym razie barwnik po niej spłynie.

Na załączonym filmiku możesz podpatrzeć jak zawiązywać tkaninę.

4. Girlandy z włóczki

Wraz z popularnością stylu boho przyszła moda na girlandy z włóczki. Na sznur nawlec możemy różnej wielkości pompony lub chwosty, jak i samą wełnę – niteczki.


I choć takie girlandy przygotować można w wielu kolorach, aby nabrały typowo cyganeryjnego szyku, poprzestańmy na złamanych odcieniach bieli, szarości i czerni.
Kolorowe pompony lub chwosty sprawdzą się za to w pokojach dziecięcych i u nastolatek. Można je zrobić samemu lub kupić gotowe z pluszu lub tiulu.


5. Girlandy z drewnianych koralików

Drewno to szlachetny materiał, dlatego girlandy z surowych, drewnianych koralików, prezentują się bardzo dobrze. Pasują zwłaszcza do stylu skandynawskiego, natural modern ale zagrają również w boho. Z drewnem dobrze komponuje się sznurek jutowy w migdałowym kolorze.

Do zrobienia drewnianej girlandy wykorzystać można również elementy wycinane laserowo ze sklejki. Są tanie, lekkie, dostępne w wielu kształtach. I łatwe do pomalowania.


Wybierz lub zleć wykonanie takich, które mają przygotowane otwory do przywieszenia z dwóch stron – wtedy zawiesisz je na płasko i unikniesz dorabiania otworów samodzielnie. (Gotowe zawieszki z otworami z dwóch stron są robione do ślubnych, sklejkowych ksiąg gości – pod takim hasłem znajdziesz je choćby na Allegro).

Dobrze prezentują się drewniane girlandy, np. z małych kółek, w których elementy umieszczane są nieregularnie, w różnych odstępach i skupiskach: jeden dekor, przerwa – dwa, większy odstęp – skupisko trzech elementów. Grać można również rozmiarem; wybrać różnej wielkości trójkąty.

Niech poniesie cię fantazja. Do ich zrobienia zaangażować możesz nawet swojego malucha. Dobra zabawa gwarantowana!

6. Girlandy świetlne wewnętrzne

Wspomnieć jeszcze należy o girlandach świetlnych. Choć samemu jej nie przygotujemy, są na tyle popularne, że nie mogą pozostać nie omówione.

Ulubiony gadżet nastolatek i singielek – sznur drobnych, jasnych światełek na drucianym okablowaniu.


Uwaga – sznury cotton balls lights wszystkim już spowszedniały, lepiej postawmy na coś bardziej oryginalnego. Girlandy świetlne mogą być obudowane w najróżniejsze kształty. Na uwagę zasługują te w formie klamerek do prania – można do nich przypiąć fotografie.

Ostatnio najmodniejsza wśród girland świetlnych jest wersja girlandy z żarówek z czarnym okablowaniem. Pasuje do loftów, wnętrz skandynawskich, boho i nowoczesnych. Sprawdzi się w sypialni, salonie i na tarasie.


7. Zielone girlandy kwiatowe, roślinne – weselne


Gustowna dekoracja ślubna. Nie wykonasz jej jednak samodzielnie, więc siłą rzeczy – pomijam.

Drewniane, filcowe, z materiałów… Pewnym jest, że moda na girlandy we wnętrzach zawitała do nas z Ameryki. To tam, na każde większe święto (np. Dzień Niepodległości, Halloween, Sylwestra) dekorowało się dom tematycznymi chorągiewkami. To tam, na Boże Narodzenie nad kominkiem i nad schodami, obowiązkowo wisieć musiała zielona girlanda ze świerku i bombek. Nie każde naśladownictwo jest jednak złe. Moda na girlandy – robione samodzielnie – moim zdaniem, naszym wnętrzom i relacjom rodzinnym, wyjdzie zdecydowanie na dobre! A więc – do it yourself! Do dzieła!

2 opinie na forum “Zrób to sama – 5 pomysłów na to, jak samodzielnie zrobić girlandę (+ 2 możliwości)”

  1. W sumie wszystkie fajne, ale te girlandy boho i shabby chic to chyba ładnie wyglądają tylko na zdjęciach. Jakoś nie wyobrażam ich sobie w domu jako ozdoby. 😛 Mój faworyt to chorągiewki. Przeważnie są bardzo proste, a te tutaj są tak ładnie odszyte, że ach!

    Odpowiedz

Dodaj opinie na forum