Kojec drewniany dla dziecka

Kojec drewniany dla dziecka to niezwykle przydatne narzędzie, gdy musimy podzielić czas między opiekę nad maluchem i obowiązki. Sprzątanie, pranie, prasowanie, praca w ogródku czy praca zawodowa w domowym biurze – współczesność stawia przed rodzicami spore wyzwania, tymczasem brakuje miejsc w żłobkach, a czasem dzieci są jeszcze zbyt małe, by zacząć do nich uczęszczać. Naszą rolą jest zapewnić im bezpieczeństwo, ale nie kosztem rezygnacji z rzeczy, które są dla nas potrzebne lub ważne.

Jeśli i Wy macie takie odczucie, zapraszamy do lektury poniższego poradnika. Podpowiadamy, jaki kojec drewniany dla dziecka jest najlepszy. Wskazujemy też, na jakie cechy zwrócić uwagę przy zakupie oraz które modele są szczególnie godne uwagi.

Czym jest kojec drewniany dla dziecka?

Ale zacznijmy od podstaw. Nim przejdziemy do tego, że ten gadżet ma chyba równie wielu zwolenników, jak i przeciwników, warto wyjaśnić, czym jest kojec drewniany dla dziecka. To rodzaj konstrukcji, którą układamy na podłodze lub specjalnej macie. Ma on za zadanie utrzymać dziecko w jednym miejscu, tak by nie poruszało się po całym mieszkaniu. Tworzy w domu lub ogródku ogrodzoną przestrzeń, z której niemowlę i małe dziecko nie mogą się samodzielnie wydostać.

Kojec drewniany dla dziecka
Kojec drewniany dla dziecka / Opinie, cena i ranking najlepszych

Zalety kojca drewnianego dla dziecka

Każdy, kto choć raz miał do czynienia z maluchem poniżej 2 roku życia wie, jak ciekawskie i ruchliwe są takie dzieciaczki. Z drugiej strony, wciąż nie zdają one sobie sprawy z czyhających na nie niebezpieczeństw oraz konsekwencji swoich działań. Mogą zrzucić na siebie coś ciężkiego, uderzyć się, spaść ze schodów, wyjść na zewnątrz, i tak dalej. Z drugiej strony, rodzic nie jest w stanie przez cały czas mieć ich na oku. Rozwiązaniem okazuje się dobry kojec drewniany dla dziecka.

Zobacz też: Kojec dla dziecka 180×180 cm

Tworzy on bezpieczną przestrzeń, dzięki czemu mamy pewność, gdzie znajduje się nasz maluszek i że nie dostanie w swoje ręce niczego, co nie jest dla nich przeznaczone. Możemy bez obaw zostawić go samego w pomieszczeniu i doglądać co kilka, kilkanaście minut lub korzystać z niani elektronicznej. W porównaniu do łóżeczka czy leżaczka-bujaczka, w których także można pozostawić dziecko, stwarza on więcej możliwości zabawy. W zależności od rozmiaru, może wręcz stanowić niewielki plac zabaw, w którym maluch ma co robić. Jest więc korzystniejszy dla rozwoju ruchowego, a do tego dzieci chętniej z niego korzystają, nie nudzą się tak szybko i mogą w nim spędzić nawet wiele czasu.

Kojec drewniany dla dziecka – kontrowersje

Niestety, wokół podobnych gadżetów narosło sporo mitów i kontrowersji. Przeciwnicy podnoszą przede wszystkim, że kojec drewniany dla dziecka przypomina dużą klatkę dla pasa, co jest oczywiście nieprawdą. Wskazują też, że to pretekst, by nie spędzać czasu z dzieckiem i nie poświęcać się opiece nad nim. To także nieprawda – żaden rozsądny rodzic nie zaniedbuje dziecka, pozostawiając go na większość dnia w kojcu bez opieki. Nie chodzi o to, by całkowicie pozbyć się odpowiedzialności, lecz by ułatwić sobie jej realizowanie. Nie każda rodzina może sobie pozwolić na to, by maluch znajdował się pod nadzorem bez nawet kilkuminutowej przerwy, a nasze oczekiwania często zderzają się z rzeczywistością.

Sprawdź także: Niania elektroniczna z kamerą i monitorem oddechu

Kojec drewniany dla dziecka – od jakiego wieku?

Rodzice często pytają, od kiedy stosować kojec drewniany dla dziecka. Trudno sobie wyobrazić w takim wynalazku noworodka czy najmłodsze niemowlę – to byłoby zresztą zbyteczne, gdyż dzieci w tym wieku jeszcze się nie poruszają. Jednak już trzymiesięczny maluch może się przewracać na brzuszek i plecy, zostawienie go na łóżku jest więc sporym ryzykiem, a w łóżeczku nie ma dość miejsca, by ćwiczyć swe umiejętności. Jest to więc wiek, kiedy możemy zacząć stosować dobry kojec drewniany dla dziecka. Z czasem stanie się on jeszcze bardziej przydatny, gdy niemowlę zacznie siadać, pełzać, raczkować i chodzić.

Jaki kojec drewniany dla dziecka
Jaki kojec drewniany dla dziecka wybrać i kupić? Czym się kierować?

Jeśli jednak widzimy, że maluch wspina się na ściankę kojca i jego próby wydostania się z niego kończą się powodzeniem, lepiej go zdemontować, gdyż jest to poważne ryzyko. Nie chodzi tylko o upadek, ale też o złudne poczucie, że nasze dziecko jest bezpieczne. Rzadziej go doglądamy, a tymczasem mogło się ono już wydostać. Taki moment nadchodzi zwykle koło 2-3 roku życia dziecka, ale to też zależy od temperamentu malucha.

Może Cię zainteresować: Sorter dla dziecka

Jaki kojec drewniany dla dziecka wybrać – z materacem czy bez?

Zanim wybierzemy najlepszy kojec drewniany dla dziecka, musimy ustalić, jakie konkretnie cechy nas interesują. Po pierwsze, ważna jest konstrukcja kojca. Najprostszą i najtańszą opcją jest taki ustawiony bezpośrednio na podłodze. Od nas zależy, czy położymy tam piankowe puzzle, matę, dywanik, czy może zostawimy panele lub inną podłogę. Na rynku znajdziemy także kojec drewniany dla dziecka również stawiany na podłodze, ale z matą na wymiar w zestawie. Możemy jej używać lub nie, w zależności od preferencji.

Ciekawym rozwiązaniem jest kojec drewniany dla dziecka z własną podłogą, często znajdującą się kilka, kilkanaście centymetrów nad oryginalną. Ważne jednak, by wysokość barierki była nieco większa, tak by dziecko z niego nie wypadło. Jest to jednak o wiele bezpieczniejsza opcja – taki kojec drewniany dla dziecka jest bardzo stabilny, nie ma ryzyka, że maluch go przewróci. W zależności od tego, czym wyłożona jest podłoga i jak duży on jest, może pełnić także rolę łóżeczka.

Zobacz również: Oczyszczacz powietrza dla dziecka

Jaki kojec drewniany dla dziecka jest najlepszy?

By wybrać najlepszy kojec drewniany dla dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę także takie kwestie, jak:

  • Wymiary – w małym mieszkaniu nie zaszalejemy, ale jeśli mamy duży salon, to im większy kojec dla malucha, tym większa swoboda i możliwości zabawy,
  • Jakość wykonania – dobrze zaimpregnowane, nietoksyczne drewno to podstawa,
  • Bezpieczeństwo – równie ważny jest brak wystających, ostrych elementów, o które dziecko mogłoby zrobić sobie krzywdę. Zwróćmy też uwagę na rozstaw szczebelków. Powinny być na tyle wąsko, by nie zmieściła się między nimi głowa dziecka,
  • Zamykanie – dobry kojec drewniany dla dziecka posiada furtkę lub inne zamknięcie, z którym poradzi sobie rodzic, ale które jest nie do sforsowania dla malucha,
  • Dodatki – na przykład zabawki, piłeczki i tak dalej.
Najlepszy kojec drewniany dla dziecka
Najlepszy kojec drewniany dla dziecka

Kojec drewniany dla dziecka – opinie

Jak wskazują rodzice, taki gadżet możemy też zastąpić, montując w drzwiach do pokoju dziecięcego furtkę i upewniając się, że nie ma tam elementów, o które dziecko może zrobić sobie krzywdę. Mimo wszystko, takie ogrodzenie ułatwia zapanowanie nad maluchem i zapewnia rodzicowi spokój ducha, a niemowlakowi – bezpieczną zabawę. A co Wy o tym sądzicie? Czekamy na opinie o kojcach drewnianych dla dziecka.

Gdzie kupić kojec drewniany dla dziecka?

Jeśli chodzi o największy wybór różnorodnych modeli, czeka on na nas w sklepach internetowych. Jeżeli zaś zależy nam na tym, by obejrzeć dobry kojec drewniany dla dziecka przed zakupem, wybierzmy się do sklepu meblowego, niektórych sklepów z artykułami dla dzieci i lokalnych rękodzielników, zajmujących się obróbką drewna. Popularni producenci to na przykład Dibea, Scarlett, Rock Star Baby, Klupś, Waldin i inni.

Cena kojca drewnianego dla dziecka

Ile kosztuje kojec drewniany dla dziecka? Cena zależy od jakości wykonania, rodzaju mebla, ale też jego rozmiaru. Najtańsze modele kupimy już za około 100 zł. Najdroższe mogą kosztować nawet w okolicach 500 zł, a pomiędzy tymi wartościami także znajduje się całkiem sporo ciekawych możliwości.

Kojec drewniany dla dziecka / Ranking najlepszych

W ramach naszego poradnika obiecaliśmy też podpowiedzieć najciekawsze modele, na które warto zwrócić uwagę przy okazji zbliżających się zakupów. Przygotowaliśmy więc ranking najlepszych kojców drewnianych dla dziecka.

Dodaj opinie na forum