Mały grill gazowy to doskonałe urządzenie, w które warto wyposażyć swój ogród, taras, a nawet balkon. Stanowi nowoczesną alternatywę dla tradycyjnego grilla węglowego. Takie zastępstwo niesie dla nas szereg korzyści i okazuje się mniej uciążliwe, łatwiejsze w użytkowaniu, a do tego zajmuje niewiele miejsca. Trzeba jednak przyznać, że mały grill gazowy jest bardziej skomplikowany od jego standardowej wersji, dlatego trzeba do zakupu podejść z odpowiednią dozą uwagi. Musimy bowiem ustalić więcej kwestii i parametrów.
Na co dokładnie zwrócić uwagę i czym się kierować przy zakupie? To właśnie kwestie, które porusza nasz poradnik. Nie tylko podpowiadamy, jaki mały grill gazowy jest najlepszy, lecz także czym się charakteryzuje i dlaczego warto go kupić. Zapraszamy do lektury!
Czym jest mały grill gazowy?
Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest mały grill gazowy. Chodzi nam o urządzenie przeznaczone do pieczenia potraw, polecane do użytkowania zwłaszcza na zewnątrz. Zasilane jest ono gazem, najczęściej pochodzącym z butli. Posiada palniki, nakryte specjalną blachą, w której znajdują się aromatyzery. Ponad nimi mamy do dyspozycji ruszt, analogicznie, jak ma to miejsce w standardowym grillu. To właśnie na nim układamy mięso, warzywa i co nam jeszcze przyjdzie do głowy.
W przeciwieństwie do bardziej masywnych modeli, mały grill gazowy cechuje się niewielkimi wymiarami. Dzięki temu jest nie tylko tańszy, ale też bardziej praktyczny w przenoszeniu i przechowywaniu. Nie możemy jednak liczyć na to, że z jego pomocą uda się zorganizować ogromne przyjęcie – jest on raczej dedykowany do kameralnego BBQ i przygotowania posiłku dla najbliższej rodziny.
Zobacz też: Grill gazowy na balkon
Mały grill gazowy a grill węglowy i elektryczny
Jakie mamy alternatywy dla urządzenia gazowego? Jedną z nich jest tradycyjny grill węglowy. Wymaga on użycia specjalnego brykietu – w zależności od długości smażenia, jego koszt może wynosić od kilku do kilkunastu złotych. Pod tym względem dobry mały grill gazowy okazuje się bardziej ekonomiczny. Wygrywa również pod względem uciążliwości – modele gazowe nie powodują dymu, nieprzyjemnego zapachu i zdenerwowania u sąsiadów. Redukują też ryzyko powstawania pożaru.
A co z grillem elektrycznym? Wszak on także nie generuje dymu, który mógłby zdenerwować nasze otoczenie, przesiąknąć ubrania i wszystko, co znajduje się wokół. Ma on jednak mniejszą moc i skuteczność niż mały grill gazowy. Nie posiada też specjalnych aromatyzerów, które sprawiałyby, że dania upieczone na takim urządzeniu mają zapach i smak zbliżony do jedzenia z tradycyjnego grilla.
Sprawdź także: Grill gazowy do 1200 zł
Czy mały grill gazowy jest zdrowy?
Wiele osób, zwłaszcza latem, rezygnuje z pieczenia mięsa czy warzyw na patelni albo w piekarniku, wybierając zamiast tego mały grill gazowy. Dzieje się tak z różnych powodów, na przykład gdy chcemy spędzić więcej czasu na zewnątrz, albo gotowanie w kuchni nadmiernie nagrzewa nasze mieszkanie i upał staje się nie do wytrzymania. Warto się pochylić nad tym, czy jedzenie przygotowane w ten sposób jest zdrowe. Okazuje się, że tak! Nie dość, że przygotowujemy potrawy beztłuszczowo, to jeszcze wytapiający się tłuszcz nie ma bezpośredniego kontaktu z ogniem. Dzięki temu nie ulega on szkodliwym przemianom, jak ma to miejsce na tradycyjnym grillu lub w przypadku przypalenia potrawy na patelni.
Jak rozpalić mały grill gazowy?
Rozpalenie małego grilla gazowego jest niezwykle proste, znacznie łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych modeli. Większość egzemplarzy wyposażona jest w zapalnik elektryczny. W takiej sytuacji wystarczy tylko wcisnąć odpowiedni przycisk, a pojawi się iskra, która podpali gaz. Nawet jeśli takiego udogodnienia nie ma, wystarczy odpalić zapałkę lub zapalniczkę i odkręcić gaz. W każdym z tych przypadków grill jest gotowy do smażenia potraw znacznie szybciej niż węglowy.
Może Cię zainteresować: Grill gazowy do 600 zł
Jaki mały grill gazowy wybrać i kupić? Rodzaje
Pod względem rodzaju można podzielić mały grill gazowy na dwie podstawowe grupy:
- Standardowy model na kółkach – jest on dość wysoki, dzięki czemu znajduje się na wysokości optymalnej do obsługi dla osoby przeciętnego wzrostu. Nie potrzebuje żadnej dodatkowej podstawki, po prostu umieszczamy go na podłodze lub na trawie. Blokowane koła pozwalają nam na wygodny transport na niewielkie odległości.
- Grill gazowy przenośny – jest to niewielkie urządzenie, które możemy ustawić na stole lub na trawniku. Małe gabaryty sprawiają, że świetnie sprawdzi się w podróży, na przykład podczas wyprawy na łono natury. Przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności okazuje się bardzo bezpieczny, nie wywołuje poważnych pożarów i pozwala nam grillować, gdzie tylko chcemy.
Jaki mały grill gazowy jest najlepszy?
Jednak rodzaj to nie wszystko, co powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie. By wybrać najlepszy mały grill gazowy, miejmy na uwadze także takie kwestie, jak:
- Moc – im większa, tym szybciej mały grill gazowy się nagrzewa i osiąga on wyższą temperaturę. Przekłada się to na wydajniejsze smażenie,
- Liczba palników – teoretycznie im ich więcej, tym lepsze urządzenie. W praktyce jednak mały grill gazowy może mieć jeden lub dwa palniki i przy jego gabarytach to może wystarczyć,
- Rodzaj rusztu – powinien być odporny na wysokie temperatury, nieprzywierający, najlepiej żeliwny. Zwróćmy też uwagę na jego rozstaw – im mniejszy tym wygodniej smaży nam się nawet niewielkie kawałki mięsa czy warzyw,
- Jakość i ergonomia – najlepszy mały grill gazowy jest wygodny i intuicyjny w obsłudze. Powinien posiadać jakikolwiek nienagrzewający się uchwyt i pokrywę zapewniającą stałą temperaturę. Dobrze, jeśli posiada termometr – dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej wyliczyć czas smażenia.
Zobacz również: Grill gazowy do 500 zł
Gdzie kupić mały grill gazowy?
By wybrać najlepszy mały grill gazowy, wystarczy wybrać się na zakupy do popularnych marketów z urządzeniami AGD, a także niektórych sklepów budowlanych czy internetowych. Producenci takiego urządzenia to na przykład Weber, Campingaz, Broil King, Teesa, Hendi i inni.
Cena małego grilla gazowego
Ile kosztuje mały grill gazowy? Cena takiego urządzenia to jego jedyna wada w stosunku do grilla tradycyjnego. Jest on bowiem znacznie droższy, ale i oferuje nam o wiele większe możliwości. Najtańsze egzemplarze kupimy już za około 400 zł, jednak najdroższe mogą kosztować nawet powyżej 2000 zł.
Mały grill gazowy – opinie
Jak pokazuje doświadczenie użytkowników, przygotowanie potraw w ten sposób jest łatwiejsze, bezpieczniejsze i zdrowsze. Jednocześnie nie tracą one walorów smakowych. A co Wy sądzicie na ten temat? Czekamy na Wasze opinie o małych grillach gazowych!
Mały grill gazowy / Ranking najlepszych
A skoro już mowa o doświadczeniu użytkowników, to właśnie ono pomogło nam w wyłonieniu sprawdzonych i szczególnie polecanych modeli. Zebraliśmy je dla Was w poniższy ranking najlepszych małych grillów gazowych. Z pewnością pomoże Wam on w zakupach.