Nocnik dla dziecka to nie tylko akcesorium dla malucha, lecz cała otoczka, która się wokół niego tworzy. Odpieluchowanie dziecka okazuje się procesem, który spędza sen z powiek wielu rodzicom, podczas gdy u innych przechodzi on zupełnie bezproblemowo. Na to nie ma reguły, może poza tą, że nocnik dla dziecka w takiej sytuacji okazuje się niemal niezbędną pomocą. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was poniższy poradnik zakupowy.
Przede wszystkim podpowiadamy w nim, jaki nocnik dla dziecka jest najlepszy oraz czym się kierować przy zakupie. To jednak nie wszystko – dzielimy się też ogólnymi wskazówkami, dotyczącymi odpieluchowania. Zapraszamy do lektury, by możliwie dobrze przygotować się do tego procesu!
Kiedy kupić nocnik dla dziecka?
Tak naprawdę nocnik dla dziecka możemy kupić już wtedy, gdy maluch ma kilka miesięcy. To jednak absolutnie nie znaczy, że mamy go na niego sadzać! Wystarczy, że dziecko może obejrzeć nocnik, dotknąć go, nawet się pobawić. Oswoi się z nowym przedmiotem – i tyle na tym etapie wystarczy. Wielu rodziców sadza dziecko na nocnik, gdy tylko to zaczyna siadać samodzielnie. Być może w niektórych sytuacjach takie podejście gwarantuje sukces, jednak może też zaszkodzić. Kilkunastomiesięczne dziecko nie ma jeszcze odpowiedniej kontroli nad okolicami intymnymi, by nad tym panować. U dziewczynek może to wręcz prowadzić do problemów ginekologicznych (na przykład obniżania się macicy) w dorosłym życiu!
Kiedy zacząć odpieluchowanie i sadzać dziecko na nocnik? Najlepszą metodą jest obserwowanie oznak gotowości u dziecka. Każdy maluszek rozwija się we własnym tempie, nie porównujmy go więc do pociech znajomych czy rodziny. Kiedy mały człowiek zacznie wyraźnie okazywać, że zbliża się siku czy kupa, to jasna wskazówka, że pora posadzić go na nocnik. Czasem nawet sygnalizuje to dopiero po zrobieniu – wtedy warto na przykład wrzucić do nocnika brudną pieluszkę i tłumaczyć, że miejsce siku lub kupy jest właśnie tam. Zazwyczaj dzieci są gotowe do porzucenia pieluchy między 2 a 3 rokiem życia. Nie są to jednak sztywne ramy. Wszelkie wątpliwości dotyczące rozwoju swojego dziecka warto konsultować ze specjalistą, na przykład pediatrą.
Zobacz też: Aspirator do nosa dla noworodka
Nocnik dla dziecka czy nakładka?
Zanim zdecydujemy, jaki nocnik dla dziecka wybrać i kupić, warto zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem okaże się nakładka. Nocnik to cała miniaturowa toaleta dla dziecka, łącznie ze zbiornikiem na mocz. Możemy go użyć gdziekolwiek – w dowolnym pomieszczeniu, na dworze, w podróży. Jednak nakładka wymaga obecności toalety. Uczy dziecka, że siku powinno trafiać właśnie tam, dlatego właśnie później łatwo przestawić dziecko na załatwianie swoich potrzeb na muszlę klozetową.
Z drugiej strony, nakładka na toaletę sprawdza się tylko w domu, ewentualnie w lokalach, w których mamy do dyspozycji toaletę. Nocnik pozwala też oprzeć dziecku nóżki na podłodze, co jest wygodniejszą i bardziej fizjologiczną pozycją do załatwiania swoich potrzeb. Jest to ważne zwłaszcza na początku, gdy wszystko może trwać nieco dłużej. Wiszące nóżki szybko drętwieją i wymuszają taką pozycję miednicy, która utrudnia wypróżnienie. Dlatego zaleca się, by rozpocząć od nocnika, a dopiero później stosować nakładkę – i to najlepiej wraz z podnóżkiem.
Sprawdź również: Chodzik dla dziecka
Jaki nocnik dla dziecka wybrać i kupić?
Skupmy się jednak na samym zakupie. Dobry nocnik dla dziecka powinien być dostosowany do rozmiarów malucha, wygodny, ale także wykonany z wysokiej jakości materiałów. Najczęściej jest zrobiony z plastiku, który okazuje się niedrogi, trwały, a do tego ułatwia zachowanie higieny. Nocnik powinniśmy bowiem umyć po każdym załatwieniu się dziecka. Ważne, by był to plastik gruby i odporny na pękanie. Zwróćmy uwagę, czy konstrukcja nocnika obejmuje niewielkie wybrzuszenie na krawędzi między nóżkami dziecka. Zapobiega ono przypadkowemu wylaniu się moczu na podłogę.
Jaki nocnik dla dziecka jest najlepszy?
Przyjrzyjmy się jednak dostępnym opcjom dokładniej. Najlepszy nocnik dla dziecka może być wersją całkowicie klasyczną. Posiada ona antypoślizgowe nóżki i w dużej mierze opiera się na podłodze. Jest to pozycja stabilna i niedroga, która z powodzeniem wystarczy nam na cały proces odpieluchowania dziecka. Posiada niewysokie oparcie oraz wspomnianą blokadę, zapobiegającą posikaniu podłogi.
Może Cię zainteresować: Kosz materiałowy na zabawki
Ciekawym pomysłem jest nocnik dla dziecka z wiaderkiem. Mocz lub kupa trafiają nie bezpośrednio do nocniczka, lecz do niewielkiego zbiornika, znajdującego się wewnątrz. By wylać je do toalety, wystarczy podnieść całe wiaderko, a nie sam nocnik. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku myjemy i odkażamy nie tylko sam zbiornik na mocz, ale także resztę konstrukcji.
Kolejne urozmaicenie to nocnik dla dziecka w kształcie miniaturowej toalety. Oczywiście, nie jest on zrobiony z porcelany, lecz z plastiku. Taki kształt ułatwia dziecku przestawienie się na korzystanie ze zwyklej toalety z przyszłości. Niekiedy taki nocnik dla dziecka wyposażony jest w funkcje multimedialne. Może być zasilany bateriami i wydawać dźwięki lub melodie. Czasem jest to odgłos spuszczanej wody, innym razem piosenki nagradzające dziecko za załatwienie się do nocnika. Wszystko po to, by maluch traktował cały proces jak zabawę, a nie przykrą konieczność.
Zobacz również: Przewijak na komodę
Ostatni rodzaj to nocnik turystyczny dla dziecka. Przydaje się on podczas podróży czy spacerów w plener. Najbardziej podstawowa wersja to model, który wystarczy postawić na trawie – nie posiada on nocnika, lecz mocz leje się bezpośrednio na nią. Możemy kupić też składany nocnik jednorazowy ze zbiorniczkiem, który trzeba opróżnić, a także jednorazowy nocnik tekturowy, wyrzucany razem z zawartością. Dobrym rozwiązaniem może być też zwykły nocnik dla dziecka w bagażniku.
Gdzie kupić nocnik dla dziecka?
W jakich sklepach znajdziemy najlepszy nocnik dla dziecka? Polecamy odwiedzić między innymi sklepy z akcesoriami dla dzieci, ale także markety z wyposażeniem domu, a nawet sklepy internetowe. Producenci takich akcesoriów to na przykład Pourty, Luppe, Tega, Rotho, Fisher-Price i inni.
Cena nocnika dla dziecka
Ile kosztuje nocnik dla dziecka? Biorąc pod uwagę ceny pieluch, odpieluchowanie nawet przy najdroższej opcji to i tak tania sprawa. Ceny wahają się bowiem od 20 zł do nawet 300 zł. Górna granica dotyczy przede wszystkim modeli z górnej półki, od renomowanych producentów, wyposażonych w dodatkowe funkcje multimedialne.
Nocnik dla dziecka – opinie
Pochwalcie się, w jakim wieku Wasza pociecha zaczęła korzystać z tego akcesorium! Z jakich metod korzystaliście, żeby pozbyć się pieluch? Czekamy na Wasze doświadczenia i opinie o nocnikach dla dzieci, które z pewnością okażą się bardzo pomocne dla pozostałych Czytelników!
Nocnik dla dziecka / Ranking najlepszych
To jednak nie wszystko. Mamy dla Was też konkretne propozycje! Przygotowaliśmy ranking najlepszych nocników dla dzieci. Znajdziecie w nim modele, które sprawdzają się w przypadku większości rodziców i ich pociech, polecane i przystępne cenowo.
Nocnik dla dziecka Tega Baby