Przewijak na komodę to jedno z wielu rozwiązań, jeśli chodzi o kącik dla niemowlaka. Obok przewijaków na łóżeczko, na wanienkę czy wolnostojących, zajmuje czołowe miejsce, jeśli chodzi o popularność. To tylko jeden z wielu elementów wyprawki, na który musimy się zdecydować, dlatego często nie poświęcamy mu zbyt dużo czasu. To błąd, ponieważ właśnie od tego elementu w dużej mierze zależy komfort zarówno nasz, jak i dziecka!
Żeby nie tracić czasu, przejdźmy do lektury poniższego poradnika zakupowego. Podpowiadamy w nim, jaki przewijak na komodę jest najlepszy. Wskazujemy też, na które cechy tego rozwiązania warto zwrócić uwagę w sklepie oraz czym się kierować przy zakupie. Zapraszamy!
Czym jest przewijak na komodę?
Z pewnością usłyszymy od mam, ciotek i teściowych, że za ich czasów nie było żadnych przewijaków, a dzieci przewijało się na łóżku lub w innym miejscu. Owszem, poradzenie sobie bez tego elementu wyprawki jest możliwe – tak jak możliwe jest życie bez pralki automatycznej, pampersów, wanienki i wielu innych udogodnień. Skoro jednak mamy takie rozwiązania na wyciągnięcie ręki, dlaczego mielibyśmy po nie nie sięgnąć? Zwłaszcza że przewijanie niemowlaka na łóżku, gdy musimy się schylać i nienaturalnie wyginać, bardzo obciąża nasz i tak nadwyrężony przy dziecku kręgosłup.
Ale co to jest przewijak na komodę? Warto wyjaśnić, że chodzi o konstrukcję, którą montujemy na blacie komódki z rzeczami naszej pociechy. Cały zestaw zajmuje dość sporo miejsca, lecz przecież nie służy tylko do przewijania niemowlaka, ale także przechowywania pieluszek, kosmetyków, leków, ubranek i innych akcesoriów dla małego człowieka. Z czasem, gdy zrezygnuje on z pieluch, cały stelaż przewijaka wraz z wkładem możemy zdemontować, a komoda może pozostać w pokoju jako funkcjonalny mebel dla starszego dziecka.
Zobacz też: Przewijak na łóżeczko
Czy warto wybrać przewijak na komodę?
Żeby ustalić, czy dobry przewijak na komodę to faktycznie rozwiązanie dla nas, warto zastanowić się, czy w ogóle planujemy zakup komody i czy mamy na nią miejsce. Często możemy kupić od razu całe wyposażenie do pokoju – komodę wraz z przewijakiem oraz pasujące do niej łóżeczko. To świetna sprawa, gdy mamy dość przestrzeni, by ustawić oba te meble. Przewijak na komodę jest niezwykle stabilny i solidny. Pod spodem znajdują się szuflady, a w nich – wszystkie potrzebne rzeczy. Dzięki temu nie musimy oddalać się od dziecka, gdy czegoś zapomnimy, a przez to zostawiać je bez opieki i ryzykować upadkiem. Wszystko mamy pod ręką.
Inne zalety przewijaka na komodę
Dobry przewijak na komodę pozwala nam przede wszystkim bez problemu przewinąć maluszka, ale także wykonać wokół niego wszystkie czynności pielęgnacyjne. Możemy go tam na przykład położyć po kąpieli, by wytrzeć i ubrać dziecko, a także posmarować je kremem czy podać leki. Wydzielony przewijak na komodę łatwo zdezynfekować, nie ryzykujemy, że przewijanie w różnych miejscach domu zostawi w nich bakterie kałowe, lub, co gorsza, widoczną gołym okiem niespodziankę. Umycie przewijaka, jak i samej komody jest nomen-omen dziecinnie proste.
Sprawdź także: Przewijak
Przewijak na komodę – od kiedy używać?
Ustalenie dolnej granicy wieku jest bardzo proste – przewijak na komodę to narzędzie, które przyda nam się już od pierwszych dni z dzieckiem w domu. Jednak rodzice często pytają, do kiedy można używać przewijaka. Tutaj już odpowiedź nie jest tak jednoznaczna. Niekiedy wybrany przez nas model wystarcza aż do końca okresu pieluchowania, czyli nawet do 3 roku życia. Zwłaszcza jeśli jest drobne, dziecko nie powinno przekroczyć maksymalnego obciążenia, które wynosi w zależności od modelu od 18 do 25 kilogramów.
Kolejnym sygnałem alarmowym jest wzrost. Nawet jeśli maluch wciąż korzysta z pieluszki, ale głową dotyka skraju przewijaka, a pupa znajduje się na krawędzi, może stanowić to dla niego niebezpieczeństwo. Przewijak na komodę musi iść w odstawkę także wtedy, gdy mamy wyjątkowo ruchliwe dziecko. Jeśli bowiem zacznie siadać lub się odwracać, wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do groźnego upadku.
Może Cię zainteresować: Wanienki z przewijakiem
Jaki przewijak na komodę wybrać i kupić? Twardy czy miękki?
Z reguły dobry przewijak na komodę to drewniana, pasująca do designu komody nakładka, na której umieszczamy specjalny wkład. Możemy na tej podstawie podzielić przewijaki na dwa typy:
Twarde – z reguły z wysokimi krawędziami, mocno usztywnione. Utrudniają dziecku przeturlanie się na boczek i upadek z przewijaka. Często posiadają miarkę, która pozwala nam zmierzyć dziecko i na bieżąco monitorować jego rozwój.
Miękkie – to przewijaki na komodę, które możemy łatwo zgiąć. Są nieco mniej trwałe, ale lekkie, wygodne dla dziecka i nie sprawiają problemów w przechowywaniu.
Jaki przewijak na komodę jest najlepszy?
Żeby ustalić, jaki jest najlepszy przewijak na komodę, możemy wziąć pod uwagę także inne kwestie. O ile kupujemy akcesorium wraz z mebelkami, najlepszym wyjściem okazuje się konstrukcja dedykowana dla danego modelu komody. Dzięki temu możemy ją zamontować bez konieczności wiercenia i w pewnym sensie niszczenia mebla – posiada dedykowany otwór w spodzie, który idealnie nakłada się na blat. Jeśli natomiast mamy już komodę, rozwiązaniem okazuje się przewijak z pełnym dnem. Musimy go jednak przykręcić do blatu lub (z pomocą płaskowników) do tylnej ściany mebla.
Zobacz również: Wanienka z przewijakiem do kąpieli dla niemowlaka
Gdzie kupić przewijak na komodę?
W jakich sklepach powinniśmy szukać przewijaka na komodę? W sklepach meblowych często możemy go zakupić już wraz z samą komodą oraz akcesoriami. Dobrym wyborem będą też sprzedawcy akcesoriów dla dzieci oraz oczywiście sklepy internetowe. To tam często czekają atrakcyjne promocje i duży wybór. Jeśli chodzi o producentów, możemy tu wymienić na przykład Ikea, Klupś, Pinio i wielu innych.
Cena przewijaka na komodę
Ile kosztuje przewijak na komodę? Cena zależy w dużej mierze od konkretnej firmy, jakości wykonania i popularności danego rozwiązania. Często za dobry przewijak na komodę nie musimy płacić, gdyż dostajemy go gratis do mebli dziecięcych. Jeśli natomiast musimy go dokupić, przygotujmy się na wydatek od 100 do 300 złotych.
Przewijak na komodę – opinie
Jedyną wadą tego rozwiązania, która przeszkadza rodzicom, jest konieczność odsunięcia komody od ściany. Z drugiej strony, to niska cena za funkcjonalne i wygodne rozwiązanie. A co Wy o nim sądzicie? Do kiedy Wasza pociecha używała przewijaka? A może dopiero jesteście na etapie kompletowania wyprawki? Koniecznie dajcie znać – czekamy na opinie o przewijakach na komodę!
Przewijak na komodę / Ranking najlepszych
W poszukiwaniu idealnego mebelka dla swojego dziecka, warto sprawdzić nasz ranking najlepszych przewijaków na komodę. Znajdziecie tam propozycje bezpieczne, trwałe oraz polecane przez wielu rodziców. Słowem – mające wszystko, czego potrzebujecie i Wy, i Wasz maluszek!