Rower stacjonarny do domu dla seniora

Rower stacjonarny do domu dla seniora jest świetnym prezentem dla dziadków czy rodziców. Aktywność fizyczna w każdym wieku jest kluczem do utrzymania sprawności, uniknięcia wielu chorób lub przynajmniej zminimalizowania ich skutków, nie mówiąc już o zapobieganiu otyłości. O ile osoby młode znacznie częściej decydują się na siłownię, czy po prostu aktywność fizyczną na zewnątrz, na przykład jazdę na rowerze w ruchu ulicznym, o tyle w przypadku niektórych osób starszych może być to utrudnione. W grę wchodzą bariery nie tylko fizyczne, lecz także psychiczne, takie jak brak motywacji, niechęć, wstyd.

Zastanówmy się zatem, jak zaserwować im dawkę zdrowego ruchu bez opuszczania własnego mieszkania. Odpowiedź na ten dylemat serwujemy w poniższym poradniku. Wskazujemy, jaki rower stacjonarny do domu dla seniora jest najlepszy oraz czym kierować się przy jego zakupie.

Czym jest rower stacjonarny do domu dla seniora?

Chyba trudno trafić na kogoś, kto nie wiedziałby, czym jest rower stacjonarny. To chyba najpopularniejsze urządzenie do ćwiczeń w naszym kraju, i to nie bez powodu. Na wszelki wypadek wyjaśnimy jednak, że chodzi o rowerek, na którym ćwiczymy w miejscu. Jest on zamocowany na specjalnym stelażu. Zwykle ma tylko jedno koło, i to nie takie zwyczajne, ale zamachowe. Odpowiada ono za generowanie oporu, który na tradycyjnym rowerze pojawia się podczas ruchu, w wyniku tarcia o podłoże. Tutaj producenci musieli poradzić sobie innym sposobem.

Rower stacjonarny do domu dla seniora
Rower stacjonarny do domu dla seniora / Ranking najlepszych, opinie i cena

Co wyróżnia rower stacjonarny do domu dla seniora?

Skoro wiemy już, czym jest rowerek stacjonarny, zastanówmy się jeszcze, co powinno wyróżniać najlepszy rower stacjonarny do domu dla seniora. Jest to urządzenie klasy H, czyli do użytku domowego, ewentualnie klasy I, czyli dla osób z niestandardowymi potrzebami. Rowerek tego typu nie musi być naładowany elektroniką i nowoczesnymi funkcjami. Nie jest nastawiony na budowanie masy czy spalanie ściśle określonej liczby kalorii, lecz na utrzymanie ogólnej sprawności organizmu. Musi być za to prosty, intuicyjny w obsłudze, niezwykle stabilny i dopasowany do indywidualnych potrzeb naszego seniora.

Zobacz też: Rower stacjonarny do 120 kg

Dlaczego warto wybrać rower stacjonarny do domu dla seniora?

Porozmawiajmy jeszcze o powodach naszej decyzji. Dobry rower stacjonarny do domu dla seniora nie bez powodu jest tak popularny. W porównaniu do innych sprzętów do ćwiczeń, okazuje się stosunkowo mały i niedrogi. Nie wymaga też specjalistycznej wiedzy ani pomocy profesjonalnego trenera. Ryzyko kontuzji na nim jest bardzo niewielkie. Jednocześnie angażuje bardzo duże partie ciała.

Jest to ćwiczenie uniwersalne, które można dopasować do prawie każdego stopnia sprawności użytkownika. Do ćwiczeń w zaciszu własnego domu łatwiej się zmotywować, możemy w międzyczasie robić coś innego, nie musimy docierać na siłownię, nie wstydzimy się, że patrzą na nas obce osoby. To wszystko sprawia, że rower stacjonarny do domu dla seniora pomaga utrzymać formę bardzo wielu seniorom.

Jaki rower stacjonarny do domu dla seniora wybrać i kupić?

Cały czas mówimy o tym, że najlepszy rower stacjonarny do domu dla seniora musi być dopasowany do potrzeb seniora. Jak właściwie to zrobić? Najpierw przyjrzyjmy się podstawom, czyli konstrukcji naszego urządzenia. W zależności od schorzeń i stopnia sprawności starszej osoby, możemy wybrać rower:

  • Spinningowy – dla najaktywniejszych seniorów, którzy wciąż są w doskonałej formie i uprawiają kolarstwo szosowe lub inne sporty. Pozycja na takim rowerze jest wymagająca, pochylona ku kierownicy, angażuje niemal całe ciało i wyciska z ćwiczącego siódme poty.
  • Pionowy – podstawowy rower stacjonarny do domu dla seniora. Jest niewielki, posiada proste siodełko i pedały znajdujące się niemal pionowo pod nim. W efekcie podczas ćwiczeń stoimy, nie siedzimy. Jest to pozycja wymagająca dla kręgosłupa i układu sercowo-naczyniowego, dlatego powinny unikać jej osoby z problemami z kręgosłupem, sercem czy otyłością.
  • Poziomy – nazywany także leżącym, choć to nie do końca ta pozycja. Uważany za najlepszy rower stacjonarny do domu dla seniora, niezależnie od stopnia sprawności. Posiada siedzenie przypominające krzesełko, często nawet z ochroną boczną. Pedały znajdują się prawie na tej samej wysokości lub nieco poniżej, tak że podczas ćwiczeń trzymamy wyciągnięte nogi przed sobą. W efekcie odciążamy kręgosłup i układ sercowo-naczyniowy. Mogą na nim ćwiczyć także osoby otyłe, po urazach i chorobach, z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Należy tylko pamiętać, by zakup skonsultować ze swoim lekarzem.
Jaki rower stacjonarny do domu dla seniora
Jaki rower stacjonarny do domu dla seniora wybrać?

Sprawdź także: Rower magnetyczny do 150 kg

Składany rower stacjonarny do domu dla seniora

Niezależnie od tego, którą z powyższych opcji wybierzemy, może się okazać, że w naszym mieszkaniu zwyczajnie nie będzie na nią miejsca. Dotyczy to zwłaszcza staruszków mieszkających na niewielkich metrażach, na przykład w kawalerkach. Jeśli mimo to chcemy stworzyć swoją małą siłownię domową, rozwiązaniem może się okazać składany stacjonarny do domu dla seniora. Jest on mniejszy i lżejszy, po złożeniu możemy schować go za szafę czy pod łóżko. Dobrze, by miał kółka transportowe, był łatwy w rozkładaniu – bo słabsza fizycznie starsza osoba może sobie z tym nie poradzić – a także bardzo stabilny.

Jaki rower stacjonarny do domu dla seniora jest najlepszy?

Czym jeszcze się kierować, żeby wybrać najlepszy rower stacjonarny do domu dla seniora? Weźmy pod uwagę rodzaj oporu. Mechaniczny jest najtańszy, ale dość głośny i daje nam niewielkie pole do regulacji. Powietrzny jest jeszcze głośniejszy, ale nie wymaga regulacji, tylko sam dopasowuje się do naszego poziomu. Im mocniej kręcimy, tym większy opór wytwarza. Z kolei rower stacjonarny do domu dla seniora magnetyczny daje szerokie pole do regulacji, jest cichy i bardzo intuicyjny. A skoro już o regulacji mowa, najlepszy rower stacjonarny do domu dla seniora pozwala ustawić wysokość siedziska czy kierownicy, a także ich położenie względem siebie.

Może Cię zainteresować: Rower spinningowy do 1000 zł

Gdzie kupić rower stacjonarny do domu dla seniora?

Poszukiwanie roweru stacjonarnego do domu dla seniora wcale nie musi być trudne. Wybierzmy jednak miejsce, gdzie za jednym razem możemy obejrzeć więcej modeli. Takimi miejscami są na przykład sklepy sportowe, medyczne, a także niektóre markety z artykułami gospodarstwa domowego. Wśród producentów znajdziemy na przykład Zipro, Ravel, Gymtek, X-Bike, HMS i innych.

Najlepszy rower stacjonarny do domu dla seniora
Najlepszy rower stacjonarny do domu dla seniora

Cena roweru stacjonarnego do domu dla seniora

Ile kosztuje rower stacjonarny do domu dla seniora? Cena jest oczywiście zależna od wielu kwestii, jak rodzaj roweru, jego budowa, dodatkowe funkcje czy renoma marki. Większość emerytów nie jest w stanie pozwolić sobie na najdroższe modele, kosztujące nawet 5000 zł. Na szczęście te z dolnej półki cenowej, zaczynające się już od 200 zł, także mogą spełnić nasze oczekiwania.

Rower stacjonarny do domu dla seniora – opinie

Specjaliści podkreślają, że ćwiczenia fizyczne i odpowiednia rehabilitacja są dla osób starszych bardzo ważne. Pozwalają im zachować zadowalającą mobilność nawet przy pogarszającym się stanie zdrowia, zapobiegają cukrzycy, otyłości, zawałom. Idealne ku temu narzędzie właśnie mamy przed sobą. Jak Wy się na nie zapatrujecie? Jakie są Wasze opinie o rowerach stacjonarnych dla seniorów? Czekamy na komentarze!

Rower stacjonarny do domu dla seniora / Ranking najlepszych

Jedną z recept na udany zakup jest wybranie modelu z polecenia. Co jednak, jeśli nikt wśród naszych bliskich nie ma odpowiedniego rozeznania wśród podobnych sprzętów? Nic straconego – poniżej prezentujemy ranking najlepszych rowerów stacjonarnych do domu dla seniora. Znajdziecie wśród nich tylko polecane, sprawdzone opcje.

Dodaj opinie na forum