Wolnowar ceramiczny to rozwiązanie do naszej kuchni na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Znacznie upraszcza przygotowywanie potraw, a jednocześnie nie odbiera nam radości, jaką daje samodzielne gotowanie. Jeśli więc chcecie połączyć pasję do przygotowywania posiłków, brak czasu i chęć zdrowego żywienia rodziny, jest to urządzenie idealne dla Was. Zanim jednak podejmiecie decyzję o zakupie, dobrym pomysłem będzie zasięgnięcie nieco wiedzy o urządzeniu, które ma zagościć w Waszym domu.
Co to jest wolnowar ceramiczny i co go wyróżnia? Jak przygotowywać w nim jedzenie? Co pozwala przygotować? A przede wszystkim, jakie urządzenie tego typu jest najlepsze? To pytania, na które odpowiadamy w naszym poradniku, pamiętając, że to całkiem indywidualna decyzja, podczas której trzeba wziąć pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania. My Wam w tym pomożemy, dlatego już teraz zapraszamy do lektury!
Co to jest wolnowar ceramiczny?
Zacznijmy od wyjaśnienia podstaw. Pierwsze pytanie, na jakie warto sobie odpowiedzieć, brzmi: co to jest wolnowar ceramiczny? Chodzi o urządzenie nieco przypominające garnek. Nie potrzebuje ono jednak kuchenki, lecz podłączamy je bezpośrednio do prądu, a ono samo wytwarza ciepło potrzebne do gotowania. Dlatego też możemy spotkać się z określeniem wolnowar elektryczny. Jak sama nazwa wskazuje, potrawy w nim gotujemy bardzo powoli, nawet przez kilka, kilkanaście godzin, za to w stosunkowo niskiej temperaturze. Można więc powiedzieć, że jest to przeciwieństwo szybkowaru. Takie urządzenie niesie za sobą szereg korzyści dla naszej codziennej diety.
Zalety wolnowaru ceramicznego
Dlaczego warto kupić dobry wolnowar ceramiczny? Jest kilka powodów, dla których ten zakup się opłaca. Po pierwsze, urządzenie to pozwala gotować naprawdę zdrowe dania. Slow cook to cała filozofia, opierająca się na wiedzy o tym, że potrawy gotowane wolniej zachowują więcej wartości odżywczych. Wszystko dlatego, że wiele witamin, minerałów, mikro- i makroelementów ulega rozpadowi w wysokiej temperaturze. Żeby więc ich nie zniszczyć, a jednocześnie nie jeść surowych potraw, możemy przez dłuższy czas utrzymywać temperaturę poniżej granicy wrzenia. Dzięki temu też potrawy są miękkie, aromatyczne i pełne smaku.
Zobacz też: Wolnowar 5l
Druga zaleta wolnowaru ceramicznego to oszczędność czasu. Jak to możliwe, zapytacie, skoro sama nazwa wskazuje, że jest to WOLNOwar? Okazuje się jednak, że kiedy już ułożymy składniki w naszym specjalnym garnku, jedzenie przygotowuje się właściwie samo. Większość urządzeń tego typu jest wyposażona w automatykę, która pozwala nam ustawić optymalną temperaturę i czas gotowania. Nie musimy więc nadzorować sprzętu. Wystarczy włączyć go, gdy na przykład wychodzimy do pracy lub gdzieś wyjeżdżamy, a po powrocie cieszyć się ciepłym, zdrowym i zbilansowanym posiłkiem. Nie ma też przeszkód, by przygotować danie na kilka dni i tylko je odgrzewać.
Czy wolnowar ceramiczny jest bezpieczny?
W związku z tą ostatnią zaletą często spotykamy się z pytaniami o bezpieczeństwo wolnowaru ceramicznego. Osoby boją się zostawiać go bez nadzoru w obawie przed powstaniem pożaru. Zupełnie niesłusznie. Musimy zdać sobie sprawę, że nie jest to garnek, który stawiamy na kuchence gazowej czy elektrycznej. Nie wymaga on otwartego ognia, nie nagrzewa się też do temperatury kilkuset stopni. Nowoczesne modele wyposażone są w aktywny termostat, na dodatek posiadają szereg zabezpieczeń w razie jakiejkolwiek awarii. Dlatego możemy być pewni, że gdy kupimy dobry wolnowar ceramiczny, w domu będzie czekał na nas ciepły i zdrowy posiłek, a nie nieprzyjemna niespodzianka w postaci zniszczeń.
Sprawdź także: Wolnowar 3,5 l
Jaki wolnowar ceramiczny wybrać i kupić?
Kiedy jednak zaczniemy przeglądać dostępne na rynku oferty, szybko zakręci nam się w głowie od tak wielu możliwości. Pozostaje więc jeszcze pytanie, jaki wolnowar ceramiczny wybrać i kupić. Już sam materiał, z którego został wykonany, to spore udogodnienie – nie rysuje się, jest stosunkowo odporny, można go używać w piekarniku, a często także myć w zmywarce zamiast ręcznie. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:
- Moc urządzenia,
- Pojemność,
- Inne funkcje i cechy.
Moc wolnowaru ceramicznego
Jeszcze jedna obawa przyszłych posiadaczy dotyczy zużycia energii. Wydaje się bowiem, że skoro urządzenie podłączone jest przez tak długi czas, musi zużywać sporo energii. Na szczęście wolnowar ceramiczny jest propozycją dość energooszczędną. Moc znamionowa tego typu sprzętu waha się od 150 do 300 watów. To naprawdę niedużo, a w dodatku wolnowar rzadko pracuje na pełnej mocy. Jest opracowany w taki sposób, by dobrze trzymać ciepło i wykorzystywać je w sposób optymalny. Dlatego na przykład nie powinniśmy zbyt często podnosić pokrywki. Dlatego finalnie nie zużyjemy więcej zasobów niż na tradycyjne gotowanie na kuchence lub pieczenie w piekarniku.
Może Cię zainteresować: Wolnowar 6l
Pojemność wolnowaru ceramicznego
Kwestią, którą musimy dopasować do swoich potrzeb, jest także pojemność naszego urządzenia. Najlepszy wolnowar ceramiczny należy dopasować do potrzeb swojej rodziny. Niewielkie modele sprawdzają się, gdy mieszkamy sami lub w dwie osoby, wolnowar 6l to świetne rozwiązanie dla rodziny trzy- lub czteroosobowej, natomiast model 8-litrowe doskonale sprawdzają się w przypadku przyjęć, imprez rodzinnych, a także wielopokoleniowych rodzin. Możemy też wybrać większy garnek, gdy wolimy gotować na kilka dni, a później tylko odgrzewać potrawy.
Jaki wolnowar ceramiczny jest najlepszy? Inne funkcje i cechy
To nie koniec cech charakterystycznych, które pozwolą nam wybrać najlepszy wolnowar ceramiczny. Oprócz tego, o czym już wspomnieliśmy, powinniśmy zwrócić uwagę na:
- Tryby – low i high – określają temperaturę przygotowywania potraw,
- Możliwość odgrzewania – misa niektórych wolnowarów nadaje się do piekarnika, możemy na niej też wstępnie przesmażyć produkty jak na patelni,
- Sterowanie – najlepszy jest elektroniczny wyświetlacz. Dobry wolnowar ceramiczny bywa też wyposażony w łączność bezprzewodową, dzięki czemu możemy nim sterować na odległość, za pomocą telefonu, nawet kiedy nie ma nas w domu.
- Funkcja podgrzewania – ustawiamy porę, na którą posiłek ma być gotowy, na przykład godzinę naszego powrotu z pracy, a wolnowar ceramiczny automatycznie podgrzeje jedzenie o odpowiedniej godzinie.
Zobacz również: Automat do pieczenia chleba
Gdzie kupić wolnowar ceramiczny?
Chyba nie musimy Was dłużej przekonywać do zakupu. Gdy już określimy jasno swoje potrzeby, pozostaje nam już tylko sam zakup, a więc właściwie czysta formalność. Tylko gdzie go dokonać? Wolnowar ceramiczny znajdziemy przede wszystkim w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego i wyposażeniem kuchni. Największy wybór czeka jednak w sklepach internetowych. Producenci to na przykład Crockpot, Sencor, Severin i wielu innych.
Cena wolnowaru ceramicznego
Ile kosztuje wolnowar ceramiczny? Tak wysoki poziom wygody siłą rzeczy ma swoją cenę, jednak w zamian zyskujemy coś absolutnie bezcennego – zdrowe posiłki oraz czas. O jakich kwotach rozmawiamy? Najtańsze opcje opiewają na około 200 zł, najdroższe natomiast to koszt nawet około 2000 zł.
Wolnowar ceramiczny – opinie
Spróbowawszy użytkowania takiego sprzętu, nie będziemy chcieli wrócić do tradycyjnego gotowania, zwłaszcza że przyjemność z dobierania i przygotowywania składników pozostaje na swoim miejscu. Użytkownicy są bardzo zadowoleni, a jakie Wy macie doświadczenia i co skłania Was do zakupu? Czekamy na opinie o wolnowarach ceramicznych.
Wolnowar ceramiczny / Ranking najlepszych
Czekacie na bardziej konkretne wskazówki? Je także dla Was przygotowaliśmy! Poniżej znajdziecie ranking najlepszych wolnowarów ceramicznych. Dzięki temu macie pewność, że sięgacie po sprawdzone produkty – wybraliśmy bowiem te, które cieszą się największą popularnością i doskonałymi opiniami wśród użytkowników.